Budownictwo pasywne

uniwersalnie, wygodnie, ekonomicznie

Budynki pasywne zapewniają w każdym rejonie świata komfort i odpowiednią temperaturę wnętrza przez cały rok przy minimalnym zużyciu energetycznym. Dzięki temu, że budynki takie ogrzewamy “biernie”, czyli wykorzystujemy słońce, glebę, ukształtowanie terenu itd., tradycyjne systemy ogrzewania nawet w srogie zimy są zbędne. W lecie natomiast dom pasywny korzysta z “biernego” chłodzenia wykorzystując m.in. zacienianie.

Przy zmianie budownictwa z tradycyjnego na energooszczędny jesteśmy w stanie zaoszczędzić do ok. 90% zapotrzebowania na energię cieplną.
Dla przykładu, 1,5l oleju opałowego na metr kwadratowy wystarczy nam do ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni ok 150m².
Dom taki nie wymaga systemu ogrzewania, kominka i chłodzenia klimatyzatorami, co oznacza, że pieniądze na w/w systemy możemy przeznaczyć na izolację ścian, lepszej jakości okna bądź panele słoneczne.

Pomiary wykonywane w pierwszym wybudowanym domu pasywnym (1991r. w Darmstad w Niemczech) pokazały, że nawet jeśli temperatura spadnie do -14°C to temperatura wewnątrz utrzyma się powyżej 20°C, bez stosowania tradycyjnego ogrzewania. Zapotrzebowanie na ciepło okazało się tak małe, że dwie żarówki 75W wystarczały do ogrzania pokoju o powierzchni 20m².